A driver notices that her 950-kg car, when in neutral, slows down from 95 km/h to 65 km/h in about 7.0 s on a flat horizontal road. Approximately what power (watts and hp) is needed to keep the car traveling at a constant 80 km/h?
Determine the escape velocity from the Sun for an object at the average distance of the Earth (1.50 x 10⁸ km). Compare (give factor for each) to the speed of the Earth in its orbit.
Verified step by step guidance
Verified video answer for a similar problem:
Key Concepts
Escape Velocity
Gravitational Force
Orbital Speed
An 85-kg football player traveling 5.0 m/s is stopped in 1.0 s by a tackler. What average power is required to stop him?
A spring ( k = 75 N/m) has an equilibrium length of 1.00 m. The spring is compressed to a length of 0.50 m and a mass of 2.0 kg is placed at its free end on a frictionless slope which makes an angle of 41° with respect to the horizontal (Fig. 8–41). The spring is then released. Now the incline has a coefficient of kinetic friction μₖ. If the block, attached to the spring, is observed to stop just as it reaches the spring’s equilibrium position, what is the coefficient of friction μₖ?
Early test flights for the space shuttle used a “glider” (mass of 980 kg including pilot). After a horizontal launch at 480 km/h at a height of 3200 m, the glider eventually landed at sea level with a speed of 210 km/h. What would its landing speed have been in the absence of air resistance?
The position of a 280-g object is given (in meters) by x = 4.0t³ - 8.0t² - 44t, where t is in seconds. What is the average net power input during the interval from t = 0s to t = 2.0 s, and in the interval from t = 2.0 s to 4.0 s?
Determine the escape velocity from the Sun for an object at the Sun’s surface ( r = 7.0 x 10⁵ km , M = 2.0 x 10³⁰ kg).
